ASKORBINSKA KISELINA VIT C

ASKORBINSKA KISELINA VIT C

ASKORBINSKA KISELINA VIT C

Vitamin C, također poznat kao askorbinska kiselina, može se otopiti u vodi i mnogo zadataka u vitaminu. Većina životinja i biljaka može proizvesti vlastiti vitamin C iz glukoze. Ljudi, neki šišmiši od voća, zamorci i primati slični ljudima ne mogu proizvesti vitamin C, pa ga moraju uzeti iz hrane.

Izgled: kristal, bijeli prah

Kemijski naziv: Vitamin C, Ascorvit, Vicomin C, Acorbate,

Ascorbutina ,, Secorbate; 3-keto-Lgulofuranolacto u; L-askorbinska kiselina

Kemijska formula: H2C6H6O6

Pakiranje: 25 kg

Askorbinska kiselina je derivat monosaharida koji je sličan glukozi i ostalih šest ugljikovih monosaharida. Bezbojni, bijeli, pravokutni kristali. Ima vrlo blag poseban miris. To je u kiseloj i kiseloj reakciji. Optički je aktivan. Polarizacija okreće svjetlo udesno. Teško je topiv u acetonu. Vitamin E je netopljiv u naftnom eteru, benzenu, kloroformu i uljima, a vitamin C je enantiomer kemijski askorbinske kiseline koja svjetlost okreće lijevo. Trgovački vitamin C se općenito sastoji od kristala askorbinske kiseline ili kalcijeve ili natrijeve soli askorbinske kiseline.

Precizno mjerenje vitamina C bitno je za biokemijska i farmakokinetička svojstva. Ulogu askorbinske kiseline u biološkim sustavima, funkciju i zahtjeve vitamina C treba razmotriti u kombinaciji s dva čimbenika: Prvo, biokemijska svojstva vitamina C, uključujući i antioksidans i sposobnost da djeluje kao enzimski kofaktor. Drugi je farmakokinetika, uključujući apsorpciju u crijevima, serumsku koncentraciju, staničnu distribuciju, uporabu i izlučivanje.

Askorbinska kiselina nalazi se u svim živim tkivima. Svježe voće i povrće najbogatiji su izvori ovog vitamina, koji je vrlo čest u prirodi. Većina askorbinske kiseline koja sadrži plodove; limun, naranča, grejp, kivi, ananas, jagoda i crni ribiz. Jabuka, kruška i šljiva sadrže manje askorbinske kiseline od njih. Ovi plodovi, osobito agrumi (limun, naranča, grejp), kivi i vanjski dijelovi rajčice (ljuska) bogati su askorbinskom kiselinom.